Asterix na Korsice

Asterix na Korsice

Originál (20.) Astérix en Corse (1973)

Egmont (XXIII.) 5.6.2003, přeložila Kateřina Vinšová

Obsah

Na den výročí bitvy u Gergovie (v roce 52 př.n.l. skončil Caesarův útok na Vercingetorigovo vojsko opevněné v tomto městečku fiaskem - Římané se stáhli s velkými obtížemi) se připravují na severu Galie různě... Například nám známá vesnička sezvala řadu přátel na velkou hostinu... a vojenské posádky v nejbližším okolí se naopak přesouvají směrem od vesnice do vnitrozemí v předtuše, že slavící Galové budou mít v tento den chuť nějaké Římany zmlátit. Odsun na "manévry" se ale nezdaří v Grogarumu - centurion Psikus je při odchodu pověřen ubytováním vězně, Kalamaikamikmikmixe z Korsiky. Protože je mu jasné, co se bude dít, až Galové zjistí, že je v jejich blízkosti zajatý bojovník proti Římanům, pokusí se vězně osvobodit a s překvapením se seznámí s jedním z korsických zvyků - siestou. Při následujícím útoku je vězeň nejen probuzen, ale i osvobozen... a pozván na večerní hostinu.

Kalamaikamikmikmix
Kalamaikamikmikmix,
hrdý Korsičan

Hrdost Korsičana probudí v Asterixovi zvědavost, takže je i s Obelixem pozván na Korsiku, aby viděl, jak si tam umí poradit s Římany. Po pěší tůře dorazí do Massilie, kde Kalamaikamikmikmix najme na převoz nám známé piráty, čehož si při naloďování pod rouškou tmy nevšimne žádná ze stran... a když to piráti na volném moři zjistí, v tichosti opustí loď... Tu ráno opustí i pasažéři, neboť doplula ku Korsice, zkontrolují laxní Římané... aby ji nakonec piratský kapitán za pomoci jednoho přezrálého sýra a pochodně vyhodil do povětří.

Piráti jsou předvedeni před praetora Ustahromuse, který se tak dozví, že je Kalamaikamikmikmix zpět a pochopí, že se chystá útok na sklady s kořistí vybranou v rámci vymáhání daní. Zatímco ve vnitrozemí se shromažďují domorodci a drobný pokus Římanů o znovuzajetí Kalamaikamikmikmixe narazí na korsickou zatvrzelost, křoviny a Panoramixův magický nápoj, nedaří se Ustrahromovi tajný útěk...
Po bitvě - kterou nám zprostředkují komentáře divaků - ještě Asterix usmíří Kalamaikamikmikmixův rod s rodem Cholerixovým, kterýžto čin je oslaven mohutnou hostinou... Děj končí návratem našich hrdinů do vesnice.


Tato stránka vznikla 07. 06. 2003
Aktualizace 6. 5. 2000
Autor: Otvírák
Obrázky: VIR_KENNY
E-mail: asterix@otvirak.cz