Asterix a gryf

Asterix a gryf

Originál (39.) Astérix et le Griffon (22. 10. 2021)

Egmont (39.) 5. 9. 2022, přeložil Michal Lázňovský

Autoři:
Jean-Yves Ferri (scénář) a Didier Conrad (kresba).

Obsah:

Caesar, přemluven geografem/kryptozoologem Hicsuntleonem, vysílá na "dálný východ", tedy někam do středoasijských stepí, loveckou výpravu za účelem odchycení bájného titulního tvora, gryfa. Součástí výpravy je i zajatá Sarmatská amazonka Kalašnikovna. Sarmatský šaman Napapanin má předtuchu (jsme ve fantasy příběhu) a pomocí snu požádá o pomoc svého přítele ze studií Panoramixe. Do gryfova kraje tedy doráží dvě výpravy zároveň a rozjíždí se příběh diplomatických jednání, hádek, lstí, manipulací, fám a pochopitelně i drobných šarvátek.
O diplomacii se pokouší Asterix, ale bere s sebou Obelixe a tak se Římani dozvědí, že k nalezení gryfa nepotřebují Kalašnikovnu, ale šamana. Napapanin uvěří, že dojde k výměně a sám se ji vydá provést. Římané tak mají dva zajatce, Kalašnikovnu použijí na nátlak na Napanina a vydají se ke gryfovi. Asterix a Obelix, se Sarmatskými amazonkami, pak útočí partyzánským i přímým bojem, a přestože se ještě jednou nechají přelstít, dojde k závěrečné konfrontaci. Snažím se to napsat obecně bez spoilerů, takže tolik k obsahu.

Autoři si dělají legraci/parodují/kritizují jevy jako kryptozoologie, šamanství, konspirace a fámy (legionář Fakenius), čímž se mi trefili do noty. Obecně je v ději spousta více či méně fungujících vtípku, narážek a parodií... Kteréžto mi tentokrát sedly v naprosté většině případů. A hodně jich je ahistorických, opravdu hodně, zkusím se jim pak vyhnout v hnidopíchání, to u vtipů nemá smysl. Jen mne zamrzelo, že se tu objevily až moc ahistorické věty "My nejsme Amazon! Žádné zasilky zdarma" - to není do antiky posunuté vůbec.
Ono je vlastně ahistorické i zasazení děje "mezi Slovany" - ale to zkusím probrat v poznámkách.

Kresby... asi dobré, ale místy mi připadaly příliš zjednodušené detaily. Ale proč nechal Didier Conrad obě výpravy oblečené v letních lehkých oblecích, když se děj odehrává v zimě? Tohle jsem musel z hnidopíchaní vypíchnout už sem... Když vidím ta holá kolena ve sněhové vánici, rozbolí mne moje kolena! Bodejť by se Panoramix nenachladil. Dorazili koncem zimy, takže s ní počítat museli, i při tříměsíčním putování. Případně kdekoliv cestou pořídit kožešiny.

Celkově jsem spokojený, pobavil jsem se, rozhodně více než minule. Neříkám, že tam nejsou slabší místa, ale kryptozoologické hádky i komentáře legionářů bavily. Pointa se nalezeni gryfa mi také líbila, ale víc k ní neřeknu. Lepší než Loch Ness.