Narozeniny Asterixe a Obelixe - Zlatá kniha

Narozeniny Asterixe a Obelixe - Zlatá kniha

Originál (34.) L'anniversaire d'Astérix et Obélix - Le Livre d'or (22.10.2009)

Egmont (34.) 22. 10. 2009, přeložil Michal Lázňovský

Obsah:

Díl vydaný k padesátému výročí prvního vydání Asterixe. Pojem "obsah" nemá v případě tohoto sešitu příliš smysl... a je zcela shrnut v názvu. Jde o scénky na téma použité v dílu Asterix a Latraviata, tentokrát si gratulanti dávají více záležet (v prvním pokusu o narozeniny se vesničané zmohli akorát na to, že nezabránili příjezdu matek Asterixe a Obelixe)... a právě výběr a plánování darů jsou použity pro předvedení Uderzeho kreseb či maleb.

Na tomto místě prohlašuji, že Uderzeho kresby a malby jsou geniální, mají široký záběr a většinou nepostrádají vtip... A díky nim má tento díl sběratelskou hodnotu. S tím, co by měl být scénář, tedy to co se "děje"... s tím je to výrazně slabší.

Začátek vypadá slibně, ale hříčka na téma "jak by mohli vypadat za pár desítek let" se zvrhne vstupem autora do děje, následuje shromáždění vesničanů a hostů s předvedením plánování darů, proložené scénkami "jak dostal Obelix předevčírem dopis" a "Caesar se pokouší darovat běhavku", jedna slabší než druhá. Zajímavější byly možná "alternativní pointy" některých scén ze starších dílů. Navíc, dojem "tohle jsem už někde viděl" jsem měl u více scének i karikatur (a nemyslím tím jen, že znám originály... prostě jsou tu znovupoužité).