Velký příkop

Velký příkop

Originál (25.) Le grand Fossé (1980)

Egmont (25.) 18. 05. 2006, přeložil Michal Lázňovský

Obsah:

Načasování vydání tohoto příběhu, vyšel v době voleb do parlamentu s výsledkem 100:100, je dokonalé. V jedné galské vísce, vzdálené pár dní chůze od vísky kde vaří mág Panoramix své kouzelné nápoje, dojde ke zváštní, zdánlivě nemožné, situaci - volba náčelníka dopadne nerozhodně, oba kandidáti, Sveřepix i Separatix, dostanou stejný počet hlasů... a tedy ani jeden z nich nechce přiznat prohru. Vesnice takto rozdělená politicky je nakonec rozdělená i fyzicky, příkopem. Situaci nevyřeší občasné bitky, i ty dopadají nerozhodně. Poradce náčelníka Separatixe, slizký Zakyslix, tedy přijde se zákeřným plánem vtáhnout do hry Římany. To se se ovšem nelíbí Separatixově dceři Fanzině, a protože má ráda Komixe, syna náčelníka Sveřepixe, rozhodne se jej informovat. Komix je svým otcem poslán k Majestatixovi s prosbou o pomoc. Majestatix prosbu vyslechne a dovolí Asterixovi, aby šel s Obelixem a Panoramixem pomoci Komixovi upránit vesnici před Římany, sjednotit ji a tím i získat Fanzinu.

Komix

Po příchodu do rozdělené vesnice zjistí, že Zakyslix nejen pozval Římany, ale dokonce jim nasliboval otroky. Separatix s něčím podobným zásadně nesouhlasí a je zajat i se svými lidmi. Asterix se je rozhodne vysvobodit nikoliv tradičním útokem, ale použitím lsti. Přihlásí se do vojenského tábora jako kuchaři, a šéfkuchař Panoramix pak připraví Římanům svým kouzelným nápojem, kterým nakrmí zajatce, takové překvapení, že se z něj přirozeně nevzpamatují.

Vzpamatují se však nepřirozeně. Zakyslix, který vše z bezpečné vzdálenosti sledoval, zasáhne do děje a uzdraví Římany pomocí nalezeného jiného Panoramixova kouzelného nápoje, který zároveň způsobí ztrátu krátkodobé i střednědobé paměti. Může tedy přesvědčit vojáky k útoku na vesnici - a nejen to dokonce pro ně ukradne zesilující lektvar. Jenže, míchat různé kouzelné nápoje se nevyplácí - což se vlastně ukázalo již v díle Souboj náčelníků - a zahnat očarované vojáky je hračka.

Zbývající problém, rozdělení vesnice vyřeší Asterix tak, že nechá náčelníky bojovat mezi sebou... a protože souboj náčelníků (už to tu je zas) dopadne nerozhodně, jmenuje ke všobecné spokojenosti náčelníkem Komixe a rovnou mu i dá Fanzinu za ženu.