Sídliště bohů

Sídliště bohů

Originál (17.) Le domaine des Dieux (1971)

Egmont (XXII.) 2002, přeložila Kateřina Vinšová

Obsah

Lecorbus

Caesar byl bezesporu vynikajicí stratég který se před problémem hned tak nezastavil... a když to nejde jednoduše, musí to jít složitě... silou ani izolací odbojné Galy neovládl, nesvár mezi ně vržený také nezabral... násilná asimilace výměnou náčelníka se také nezadařila... takže, co takhle asimilace postupná, téměř přirozená?

Mladý architekt Lecorbus navrhuje na Caesarovu objednávku Sídliště bohů - komplex 'mramoráků' - kterým obestaví zpupnou vesnici... dav nových římských sousedů pak donutí barbary se přizpůsobit, civilizovat... Myšlenka zdánlivě lidumilná, teoreticky snadno uskutečnitelná... Jenomže, kácejte stromy a stavějte domy v lese, kde neustale pobíhá hladový Obelix se svým psíkem Idefixem, milovníkem stromů... na to nemá rozumný Říman odvahu... alespoň přes den... Lecorbus tedy organizuje noční tiché směny. Ruch v lese vesničany zneklidní, a když objeví v lese novou paseku rozhodne se Panoramix Římanům jejich práci bojkotovat pomoci své magie - urychlí růst nových stromů. Situace se zkomplikuje, když Asterix zjistí že obnova lesa nevadí ani tak římským vojákům, ti se pod velením centuriona Heinohuse rozhodli o začarovaný les plný Galů příliš nestarat, ale hlavně Lecorbusovým otrokům - a dodá jim Panoramixův kouzelný nápoj dodávající sílu.

Jenže, další komplikace na sebe nenechají dlouho čekat - otroci nechtějí vyvolat povstání, jde jim jen o lepší pracovní podmínky, stávkují nakonec pouze vojáci - a první dům Sídliště bohů je úspěšně postaven a obydlen... Caesarova vize se začíná uskutečnovat - řadoví vesničané mají z nových movitých sousedů radost a nechtějí se jejich kupní síly zbavit jen z lásky k lesu a nacionalismu. Takže místo silných paží nasadí Asterix do boje zbraň již dříve také osvědčenou - Trubadixův zpěv. A jestli uspěl? To tu snad ani psát nemusím...


Tato stránka vznikla 22. 08. 2002
Překlad z řečtiny: Živa
Autor: Otvírák
E-mail: asterix@otvirak.cz